Üretim Lab Çalışmaları

Üniversitemiz salgınla mücadele kapsamında kendi el ve yüzey dezenfektanını üretmeye üretiyor

Bingöl Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, günlük çok önemli miktarda el ve yüzey dezenfektanı üreterek önemli bir ihtiyacı karşılamaya başladı.

Ülke genelinde korona virüsün yayılmasının ardından tedbir amaçlı kullanılan dezenfektanlara her kentte talep arttı. Bunun üzerine Bingöl Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli 9 akademik görevlisi de el ve yüzey dezenfektanı üretimine geçti. Merkezde günlük 1 ton yüzey ve 250 litre de el dezenfektanı üretilmeye başlandı. Öncelikli olarak üretilen dezenfektanlar üniversitede kullanılırken, ihtiyaç olması durumunda kent genelindeki sağlık başta olmak üzere kritik kurum ve kuruluşlarda da destek olabilecek.

Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırma görevlisi Buket Arıcı, “Bilindiği gibi Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınında Türkiye’deki vaka sayılarının da artmasıyla dezenfektan kullanımı önem kazanmıştır. Bu kapsamda Bingöl Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak korona virüsünde tedbir amaçlı yer ve el dezenfektan üretimine başladı.

Üretilen dezenfektanların ihtiyacı karşılayacağını aktaran Arıcı, valilik koordinesinde il genelindeki kurumların taleplerini buradan temin edeceklerini ifade etti.


Üniversitemizin Desteği İle Bingöl’de Koronavirüs Teşhis Laboratuvarı Kuruldu

Kurumlar arası işbirliği ile bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni Koronavirüs salgını ile etkin mücadeleye üniversitemizden de önemli destek verilmeye devam ediliyor.

Bakanlık koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü ve Bingöl Üniversitesi iş birliğiyle Bingöl’de Korona virüs testi yapılması için Üniversitemizce Real Time PCR Cihazı ve Santrifüj desteği sağlanarak laboratuvar kurulumu tamamlandı. Sağlık Müdürlüğü hizmet binasında kurulan laboratuvarda görevlendirilen 2 ekiple, testler yapılmaya başlandı.